Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.
Примабалерината Боряна Петрова и премиер балетистът Емил Йорданов от Софийска опера и балет ще пресъздадат класиката "Лебедово езеро" под режисърата на проф. Хикмет Мехмедов на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер,19 август, съобщават от Държавната опера в морския град.
Двамата известни балетисти ще изпълнят главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид. Те участват в спектакъла от 2023 г. след двугодишното му отсъствие от афиша на Бургаската опера.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова, репетитор на балетния състав е Галина Калчева, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са дело на покойната Цветанка Петкова-Стойнова, погрижила се за ръчното прикрепване на всеки един от камъните "Сваровски" по облеклата. Автор на сценографията е Иван Токаджиев, който използва синьото като основен цвят на декора, а в някои от с
Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.
В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.
Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.
„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала&
Големият египетски музей в Гиза ще бъде отворен пробно на 16 октомври по разпореждане на президента на страната Абдел Фатах Ас Сиси, обяви премиерът Мостафа Мадбули, цитиран от в. ”Ал Ахрам”.
Първоначално посетителите ще могат да видят главната зала, а останалите секции ще бъдат отваряни постепенно в подготовка за дългоочакваното официално откриване.
През февруари 2023 г. музеят беше частично отворен чрез онлайн резервации. Туристите имат достъп до грандиозния атриум, където се издига колосалната статуя на фараона Рамзес Втори. Вече се изгражда пешеходен мост с дължина около 1200 метра към намиращите се в непосредствена близост пирамиди на Хеопс, Хефрен и Микерин.
Големият египетски музей, разположен върху 480 хиляди кв. метра, е проектиран като най-големия музей в света, посветен на една цивилизация. Централна част от експозицията ще бъдат пет хиля
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Сред обектите, с които северната ни съседка ще участва в изложбата, са сребърен параден шлем, кнемида (наколенник) със сребърна позлата, сребърни съдове с изображения на митологични приказни животни, части на сбруя със стилизирани изображения на коне и вълци.
“Получихме поканата за участие от музея “Гети” преди няколко години и приехме с радост, защото темата е много интересна - светът на траките и връзките с класическия гръцки свят. Американските колеги са изключителни професионал
Великотърновският музей получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски", съобщиха от културната институция.
В навечерието на Деня на народните будители Регионалният исторически музей-Велико Търново получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски" от Българския частен монетен двор "Булминт".
Дарението бе официално връчено от представители на фирмата на директора на музея д-р Иван Църов в музей "Възраждане и Учредително събрание".
"Медалът е най-новото попълнение в колекцията “Православни светии” на "Булминт". Отсечен е във висше мат-гланцово качество от 31.1 г чисто сребро проба 999.9, с диаметър 38.6 мм“, уточниха от музея.
На аверса стои свети Димитър в най-разпространения му иконографски образ - в ролята на конник в доспехи, пронизващ “царя на неверниците” или антихриста, представен в образа на
Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.
"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.
Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.
Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален размер, като всяка от тях е изработена от тухли, произведени в Китай. Инсталацията е показана заедно с пет други скулптури и селекция от рисунки.
Той изрази безпокойството си от "най-тъмните аспекти на държавната власт", като посочи репресиите срещу малцинствата в провинция Синцзян в северозападната част на страната и Тибет, отбелязва АФП.
Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.
Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.
Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.
Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.
По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.
Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.
По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A до Z - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.
Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо
Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.
Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.
Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.
Основата, около която ще се завърти дейността на „Червената къща“, са творбите на млади и независими творци. Това казва актьорът Петър Петров-Перо, артистичен директор на пространството за култура.
„Аз, като представител на тази група, смея да твърдя, че в България има много талантливи млади творци. За сметка на това, местата, на които те могат да творят и да представят своите дейност, са много малко. Това води, до голяма степен, до загуба на потенциала“, добавя той. По думите му всяка една културна организация си поставя за цел да работи за опазването и представянето на културното наследство.
„Живеем във време на културна нищета, която ни залива силно и лавинообразно, а културата е един от малкото пристани, които имат способността да устоят на този силен порив. Смятам, че нашата дейност трябва да про
Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.
Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.
"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".
Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на
Но също така и "бруталните" политики на Китай за изолация на хората по време на пандемията от КОВИД-19, както и установяването на към "култ към личността" по време на управлението на президента Си Цзинпин, информира АФП.
Много местни творци са обект на строг контрол от страна на властите.
През август полицията арестува Гао Чжън, известен с творбите си, критикуващи културната революция, а дисидентът Ай Вейвей живее в изгнание от 2015 г. насам.
Въпреки всичко Гормли е оптимист за бъдещето на страната, отбелязва АФП.
"Изглежда, че Китай успява да живее под този абсолютен капак... на държавен контрол, като същевременно позволява широк спектър от лични творчески свободи", казва британският скулптор.
Сред младите хора творецът забелязва "много широк интерес към други култури, начини на съществуване и правене на нещата".
"Трябва да очакваме, че Китай и Индия ще се превърнат в интелектуални лидери на бъдещото развитие на човечеството“, допълва Антъни Гормли пред АФП.